Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. 

Oferta kulinarna ŚKS w powiecie kazimierskim

 

 

 

Produkty tradycyjne

Oferta produktów tradycyjnych wytwarzanych przez rolników i przez małe zakłady przetwórcze. Wszystkie produkty ŚKS można nabyć bezpośrednio u producenta w miejscu ich wytwarzania a niektóre także drogą wysyłkową



1. Pałac Lacon (zakończył działalność)

 

Prawdziwe miody2. Pasieka rodzinna "Prawdziwe miody"

• kazimierski miód akacjowy

Waldemar Słupik
Kazimierza Mała 6
28-500 Kazimierza Wielka

501 708 625
prawdziwemiody@onet.eu
www.prawdziwemiody.pl

 
Dostępność: cały rok

Pasieka wywodzi się z rodzinnego gospodarstwa pasiecznego, założonego na początku lat 70. ubiegłego wieku. Przez długie lata była to niewielka, hobbystyczna działalność licząca kilka rodzin pszczelich, w której jej właściciele poznawali tajniki życia i zwyczaje pszczół oraz zdobywając pierwsze doświadczenia pszczelarskie. Sukcesywne inwestowanie przez kolejne lata pozwoliło właścicielom na budowę prawdziwej pracowni z wyposażeniem oraz rozszerzeniem rodzin pszczelich i zakup nowej generacji uli. Jest to pasieka typu wędrownego, jej ule stacjonują w województwie świętokrzyskim i małopolskim oraz podkarpackim, stąd w całorocznej ofercie właściciele posiadają około ośmiu rodzajów miodów odmianowych w różnych kolorach i smakach. Za miód akacjowy właściciele otrzymali w 2012 roku I nagrodę w konkursie wojewódzkim „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” oraz nagrodę krajową „Perłę” 2012, którą odbierali na uroczystej gali na targach Polagra Food w Poznaniu.

 

 


3. Cukiernio-lodziarnia Fantazja


• lody waniliowe z Bejsc

 

Jarosław Dąbrowski
Bejsce 37a
28-512 Bejsce
884 910 861
cukierniadab@gmail.com


Dostępność: cały rok

 

Cukiernio-Lodziarnia Fantazja położona jest w centrum wsi Bejsce. Ta mała miejscowość posiada 1000-letnią tradycję a jej właścicielami było aż pięć rodów, między innymi Firlejowie, Potoccy, Badeni, Byszewscy. Chlubą miejscowości jest klasycystyczny pałac wybudowany w 1802 r. przez Jakuba Kubickiego dla Marcina Badeniego, późniejszego ministra sprawiedliwości Królestwa Polskiego. W pałacu mieści się dzisiaj Dom Opieki dla dorosłych. Pałac znajduje się w parku zaprojektowanym według założeń Francuza Augustyna Denizot, z połowy XIX w. Bejsce mają bogate tradycje kupieckie. W 1929 r. we wsi i okolicach było siedem sklepów spożywczych, jeden nabiałowy oraz istniały dwa młyny. Zapewne kontynuacją tych lokalnych tradycji jest założona w 1979 roku przez rodziców Jarosława Dąbrowskiego cukiernio-lodziarnia, którą przejął i wraz z żoną kontynuuje dziś rodzinne tradycje. Sztandarowym produktem wytwarzanym od początków istnienia rodzinnego biznesu były lody waniliowe, których recepturę sami wypracowali, a ich wyjątkowy smak zawdzięczają wyłącznie surowcom naturalnym, z których są wytwarzane oraz sztuce rzemieślniczej. Oferta lodów tradycyjnych jest dostępna tylko w sezonie, od maja do października. Oprócz lodów wytwarzają również ciasta tradycyjne oparte na własnych recepturach i surowcach naturalnych - jajach, maśle, mleku i śmietanie oraz bakaliach i owocach. Za lody waniliowe otrzymali w 2018 roku I miejsce w konkursie wojewódzkim ,,Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” oraz I miejsce w konkursie Mistrzowie Smaku w kategorii Lodziarnia Roku w powiecie kazimierskim, organizowanym przez Echo Dnia. 

 




wędliny tradycyjne4. Wędliny tradycyjne


• salceson golonkowy
• kiełbaśnica kazimierska

 

Jolanta Zapart
Krzyszkowice 74
28-500 Kazimierza Wielka
519 159 855

 

Dostępność: cały rok

 Zakład masarski zlokalizowany jest we wsi Krzyszkowice, w odległości około 10 km od Kazimierzy Wielkiej i niecałe 50 km od Krakowa. Jest to rodzinna firma, której właściciele zajmują się wyrobem wędlin od lat 60. XX wieku. Zakład oficjalnie rozpoczął działalność w 2013 roku i bardzo szybko zyskał zaufanie klientów. W asortymencie masarni jest 12 gatunków wyrobów wędliniarskich. Tradycyjne metody produkcji oparte na dobrym surowcu, własne receptury i dobrze dobrane naturalne przyprawy oraz co najważniejsze - właściwe wędzenie w wędzarni tradycyjnej opalanej drewnem jak również w komorze wędzarniczo-parzelniczej gwarantują wyroby niskoprzetworzone o wysokiej jakości zdrowotnej. Za swój salceson golonkowy właściciele otrzymali w 2009 roku wyróżnienie w konkursie wojewódzkim „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Wprowadzili również na Listę Produktów Tradycyjnych w 2016 roku produkt pn. kiełbaśnica kazimierska, której tradycja wytwarzania wśród tutejszej lokalnej społeczności sięga ponad 25 lat.

 

   



olej zimnotłoczony z ostropestu plamistego 5. Manufaktura Skalbmierska


• olej zimnotłoczony z ostropestu plamistego

 

Adam Galbas
Krępice 37
28-530 Skalbmierz
881 660 405
mfsk@op.pl


Dostępność: cały rok

 

Gospodarstwo oddalone jest od terenów zurbanizowanych, dominuje w nim produkcja roślinna. Na powierzchni ok. 10 ha uprawiane są rośliny oleiste i zbożowe. Od lipca 2021 r. rozpoczęto prowadzenie przetwórstwa w ramach RHD z myślą o produkowaniu zdrowej żywności. Właściciel dba o jakość surowca z jakiego wytwarzane są produkty. Tłoczenie oleju odbywa się metodą na zimno. Jest to najstarsza, naturalna metoda pozyskiwania oleju z nasion roślin oleistych. Oleje są niefiltrowane, produkowane z różnych gatunków roślin oleistych. Oferta bogata w asortyment obejmuje: olej rzepakowy, z czarnuszki, lnu, ostropestu, słonecznikowy, gorczycowy i konopny oraz mąka orkiszowa jasna i ciemna. Gospodarstwo może poszczycić się olejem z ostropestu plamistego zimno tłoczonym, który zdobył uznanie - otrzymał główną nagrodę w 2022r  w kategorii produkt pochodzenia roślinnego w XXI edycji wojewódzkiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Oleje pochodzą z wyselekcjonowanych nasion, zawierają wiele wartościowych składników odżywczych, co wpływa na ich silne działanie prozdrowotne. Szeroki wachlarz zastosowania na różne schorzenia sprawia, że cieszą się dużą popularnością. Właściciel planuje działania rozwojowe prowadzonego przetwórstwa, chętnie uczestniczy w wydarzeniach promujących zdrową i tradycyjną żywność na obszarze województwa oraz poza nim, współpracuje w tym zakresie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

 



 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Aktualizacja strony internetowej www.swietokrzyskakuzniasmakow.pl zrealizowana w ramach operacji
"Wsparcie rozwoju szlaku kulinarnego Świętokrzyska Kuźnia Smaków, jako narzędzia budowania marki lokalnych produktów żywnościowych wysokiej jakości" realizowanej przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


 

Projekt opracowany przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tag:


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Aktualizacja strony internetowej www.swietokrzyskakuzniasmakow.pl zrealizowana w ramach operacji
"Wsparcie rozwoju szlaku kulinarnego Świętokrzyska Kuźnia Smaków, jako narzędzia budowania marki lokalnych produktów żywnościowych wysokiej jakości" realizowanej przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ