Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. 

Oferta kulinarna ŚKS w powiecie jędrzejowskim

 

Produkty tradycyjne

Oferta produktów tradycyjnych wytwarzanych przez rolników i przez małe zakłady przetwórcze. Wszystkie produkty ŚKS można nabyć bezpośrednio u producenta w miejscu ich wytwarzania a niektóre także drogą wysyłkową


Jędrzejowska Spółdzielnia Mleczarska1. Jędrzejowska Spółdzielnia Mleczarska

• jędrzejowski twarożek śmietankowy
• masło jędrzejowskie
• ser twarogowy naturalny świętokrzyski

ul. Mleczna 4
28-330 Wodzisław
41 380 68 34
wkalka@jedrzejowskassm.pl
www.jedrzejowskasm.pl

Dostępność: cały rok

 

Podwaliną do powstania Jędrzejowskiej Spółdzielnia Mleczarskiej w Wodzisławiu było założenie w roku 1903 przez hrabiego Stanisława Łosia, pierwszej w Królestwie Polskim mleczarni włościańskiej „Ogniwo” we wsi Deszno, której celem było przejęcie handlu mlekiem przez Polaków i wyeliminowanie pośredników handlowych. Mleczarnia pod zarządem hrabiego Łosia działała do 1912 roku, kiedy to władze carskie wymuszają jego rezygnację i opuszczenie Deszna. Spółdzielnię przejmuje nowy właściciel, jednak nie na długo, bowiem wybuch I wojny światowej w 1914 roku hamuje jej rozwój aż do 1925 roku, kiedy następuje ponowna jej reaktywacja. Dziś po gruntownej modernizacji Spółdzielnia produkuje wysokiej jakości wyroby mleczarskie, dla których bazę surowcową stanowi mleko pozyskiwane od 350 rolników z województwa świętokrzyskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Silny związek z regionem świętokrzyskim oraz jego promocję Spółdzielnia pokazuje w swoich działaniach marketingowych poprzez charakterystyczną szatę graficzną opakowań swoich wyrobów w postaci pasiaka świętokrzyskiego i kultowej „baby jagi”. Mleczarnia w Wodzisławiu posiada dwa sztandarowe produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, są to: jędrzejowski twarożek śmietankowy i masło jędrzejowskie, które wraz z serem twarogowym naturalnym posiadają również certyfikat „JAKOŚĆ TRADYCJA” przyznawany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego dla produktów żywnościowych wysokiej jakości z uwzględnieniem produktów tradycyjnych o udokumentowanej 50-letniej tradycji wytwarzania. Spółdzielnia jest także członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

 Piekarnia Marek2. Piekarnia "Marek"

• chleb żytnio-pszenny ze słonecznikiem Helios

 

Lidia Bierońska
ul. Dworcowa 33
28-340 Sędziszów
604 586 862
piekarniasedziszow@tlen.pl

Dostępność: cały rok

 

Piekarnia zlokalizowana jest w samym centrum miasta Sędziszowa. Została założona w 2004 roku. Piekarstwo nie było obce właścicielom, ponieważ rodzice od młodych lat pracowali w branży piekarniczej. Pieczywo wypiekane jest tu wyłącznie na naturalnym zakwasie, a jego receptury pochodzą z przekazów rodzinnych. Właściciele prowadzą również gospodarstwo rolne, z którego większość zboża zostaje przemielona na mąkę, z której potem wypiekane są produkty. Przy piekarni znajduje się również sklep, w którym klienci mogą kupić wyroby piekarnicze - jeszcze ciepłe prosto z pieca przez 6 dni w tygodniu. Piekarnia nie prowadzi sprzedaży swoich wyrobów poprzez pośredników, lecz tylko u siebie w sklepie przy piekarni. Za swój chleb żytnio-pszenny ze słonecznikiem "Helios" otrzymali w 2018 roku I nagrodę w konkursie wojewódzkim „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

 
3. "Staropolska Garmażerka"

• kiełbasa wiejska z Nowej Wsi
• szynka Dyszka
• boczek nadziewany z polędwiczką i farszem

Agnieszka i Zdzisław Nowakowie
Nowa Wieś 28
28-350 Słupia
663 239 139
staropolskagarmazerka@op.pl

 Dostępność: cały rok

 

Staropolska garmażerka to mała, rodzinna firma, założona w 2008 roku. Umiejętności masarskie właściciel Zdzisław Nowak wyniósł z domu rodzinnego od swojego ojca, który był leśnikiem i swojskie wyroby wyrabiał na użytek rodziny. Masarnia zaopatruje się w półtusze w pobliskiej ubojni, która skupuje tuczniki od lokalnych rolników, bowiem powiat jędrzejowski jest dominującym w województwie świętokrzyskim zagłębiem hodowli trzody chlewnej. Właściciele masarni swoje wyroby wytwarzają w oparciu o własne receptury, z dużą ilością przypraw naturalnych, czosnku, bez zbędnych dodatków i polepszaczy, co sprawia, że wyroby charakteryzują się wyjątkowym smakiem i szlachetnością. Za swoje wyroby otrzymali liczne wyróżnienia w tym w 2011 roku I miejsce w konkursie wojewódzkim „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” za kiełbasę wiejską z Nowej Wsi, a w 2013 roku I miejsce za szynkę „dyszkę”, która otrzymała także nagrodę krajową „Perłę” . W roku 2015 roku otrzymali również wyróżnienie za boczek z farszem i polędwiczką.

 

 

Projekt opracowany przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tag:

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ