Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. 

Oferta kulinarna ŚKS w powiecie pińczowskim

 

Potrawy tradycyjne

Potrawy tradycyjne i lokalne oferowane przez restauracje i gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się na szlaku1. Gospodarstwo Agroturystyczne „Celtyckie”

• pasterniocekpasterniocek
• zraz staropolski zawijany
• 
pączki ziemniaczane
• nieprowickie ogórki

Stanisław Klepka
Nieprowice 22
28-425 Złota
41 3561 139
698 129 063
wczasyponidzie@gmail.com
www.wczasyponidzie.pl


Dostępność: cały rok

Lokalizacja  gospodarstwa stwarza dogodne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, podziwiania malowniczych krajobrazów, wędkowania, korzystania z kąpieli rzecznych i spływów kajakowych. 

Gospodarstwo  jest laureatem wielu nagród, w tym I nagrody za ogórki nieprowickie w konkursie wojewódzkim Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów w 2013 roku, laureatem II miejsca VII edycji konkursu wojewódzkiego „Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne” w 2010 roku, a także IX miejsca w konkursie na „Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie”. 

Produkty tradycyjne

Oferta produktów tradycyjnych wytwarzanych przez rolników i przez małe zakłady przetwórcze. Wszystkie produkty ŚKS można nabyć bezpośrednio u producenta w miejscu ich wytwarzania a niektóre także drogą wysyłkową


2. „FARMA JAGA”
ser kozi zakamieński
• ser kozi zakamieński
• kozi kefir zakamieński

Agnieszka i Jacek Pietrasiewicz
Bogucice Drugie                      ul. Zakamień 28
28-400 Pińczów
41 357 52 24
733 252 522
farma.jaga@gmail.com
   

Dostępność: cały rok

„FARMA JAGA” państwa Pietrasiewicz zlokalizowana jest we wsi Bogucice w powiecie pińczowskim. Gospodarze prowadzą hodowlę ekologiczną kóz mlecznych, posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego. Zajmują się produkcją serów we własnej serowarni. Swoje wyroby opierają o receptury sprzed 80 lat. Wielokrotnie byli nagradzani w konkursach kulinarnych: Nagroda  „Perła 2015” za ser kozi zakamieński oraz nagrody główne w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w 2017 roku za kozi kefir zakamieński, w 2015 roku za kozi twarożek z Ponidzia i I nagroda w 2014 roku za ser kozi zakamieński. Prowadzą również sprzedaż na miejscu we własnym sklepiku.mięta pińczowska3. „Natur-Vit” Marek Płachta

• mięta pińczowska

Marek Płachta
Kopernia 9
28-400 Pińczów
502 274 390
biuro@natur-vit.pl
pok@natur-vit.pl
www.natur-vit.pl


Dostępność: cały rok

NATUR-VIT to firma zielarska położona w Koperni – wsi historycznej koło Pińczowa. To tu  5 czerwca 1257 roku miało miejsce nadanie przywileju lokacyjnego dla Krakowa. Akt lokacyjny wydał książę Bolesław Wstydliwy na wiecu, który odbył się na przylegających do wioski błoniach.  Firma NATUR-VIT została założona wiosną 1993 roku przez jej właściciela Marka Płachtę, który  przejął po rodzicach 9-cio hektarowe gospodarstwo z uprawą mięty. Od tego czasu zaczął się dynamiczny rozwój firmy, kontynuującej  regionalne tradycje w zakresie uprawy ziół oraz prowadzenia ich skupu, przetwórstwa i sprzedaży surowców zielarskich. Tradycje uprawy mięty na Ponidziu sięgają lat 50 ubiegłego wieku. Z tego też względu właściciel  NATUR-VIT zainicjował tu „Święto Mięty”. Mięta pińczowska  została  również  laureatem I nagrody w konkursie wojewódzkim „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w 2010 roku. W ciągu ostatnich lat firma wzbogaciła się o dwie nowe lokalizacje oraz 500 hektarów  upraw ziołowych. Większość upraw jest ściśle związana z prowadzoną działalnością. Wysiłek właściciela firmy został nagrodzony  wieloma nagrodami, najważniejsze z nich to między innymi: Rolnik-Farmer 2008 roku XV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku, Certyfikat Dobra Marka za herbatki owocowo-ziołowe, Drzewko Życia przyznane na targach w Katowicach za bogaty asortyment uzdrawiających herbat ziołowych.

 

Projekt opracowany przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Tag:

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ