Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. 

„Perła” 2017 dla produktu ze szlaku Świętokrzyska Kuźnia Smaków

tort czekoladowo-orzechowy z RżuchowaKapituła krajowa XVII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”  przyznała  statuetkę  „Perły” 2017 dla produktu tradycyjnego z województwa świętokrzyskiego pn. tort czekoladowo-orzechowy z Rżuchowa - Pasterczyk Monika, Pracownia Tortów Artystycznych „Kraina Tortów”, Rżuchów, gmina Sadowie, powiat opatowski, który jest ofertą Świętokrzyskiej Kuźni Smaków oraz  laureatem nagrody głównej  konkursu  wojewódzkiego  NKD 2016 roku. Warto przypomnieć, że statuetki Perły przyznawane są od 2003 roku a ich wręczanie  odbywa się podczas  Wielkiego  Finału  konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” na Międzynarodowych Targach  POLAGRA w Poznaniu, który w tym roku odbędzie się 24 września br. o godz. 13.00 w pawilonie 11 (tzw. Iglica), towarzyszyć mu będzie  tzw.

Czytaj więcej...

Rozwijamy region

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach realizuje projekt pn. „Stymulowanie rozwoju rynku produktów regionalnych poprzez markę Świętokrzyska Kuźnia Smaków”  w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata   2014-2020. Zorganizowane zostały 4 szkolenia stacjonarne i trzydniowy wyjazd studyjny. Przed nami przeprowadzenie certyfikacji podmiotów ubiegających się o przystąpienie do szlaku Świętokrzyska Kuźnia Smaków.  

Czytaj więcej...

Zapraszamy smakoszy kuchni regionalnej na VII Świętokrzyskie Święto Zalewajki


zalewajka świętokrzyskaWydarzenie odbędzie się 23 lipca 2017r. (niedziela) w  Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej pod Świętym Krzyżem.
Zapraszamy do odwiedzenia stoiska informacyjnego ŚODR, gdzie będzie można uzyskać informację między innymi
o ofercie kulinarnej szlaku  Świętokrzyska Kuźnia Smaków, otrzymać mapę szlaku oraz publikację pt. Potrawy  tradycyjne  z regionu Gór Świętokrzyskich. W polecanej  publikacji znajdziecie Państwo  między innymi przepis na zalewajkę – sztandarową zupę regionu, nazywaną „królową zup”, która jako jedna  z pierwszych potraw  z województwa świętokrzyskiego została wprowadzona na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Czytaj więcej...

Zapraszamy smakoszy żywności regionalnej na Jarmark Świętokrzyskie Smaki

Zapraszamy smakoszy żywności regionalnej
na
 Jarmark Świętokrzyskie Smaki
Termin: 18 czerwca 2017 r.
Miejsce: Park Miejski w Kielcach w godzinach od 11:00 do 17:00

Czytaj więcej...

Seminarium wyjazdowe nt.: Kuchnia regionalna i produkt tradycyjny turystycznym produktem regionu

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach 
zaprasza do udziału w nieodpłatnym seminarium wyjazdowym

 „Kuchnia regionalna i produkt tradycyjny turystycznym produktem regionu”

 Termin: 22-24 maja 2017 r.                 Miejsce: województwo małopolskie

 

Czytaj więcej...

Szlak Kulinarny Świętokrzyska Kuźnia Smaków bogatszy o 19 nowych obiektów

zastępca dyrektora ŚODR Modliszewice Agnieszka Pietrzak wręcza certyfikatySzlak ŚKS poszerzył swoja ofertę o 19 nowych obiektów, dzięki temu należy do grona największych szlaków kulinarnych w Polsce. Podczas eventu promującego ofertę ŚKS, który odbył się 23 listopada br. w Bałtowie w Gościńcu „Bałtowski Zapiecek”, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, prezes Zarządu Fundacji Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu Halina Siemaszko i zastępca dyrektora ŚODR Modliszewice Agnieszka Pietrzak wręczyli certyfikaty 19 nowym podmiotom. Obecnie szlak liczy 53 obiekty, w tym 30 z ofertą produktów tradycyjnych i 23 z ofertą kuchni regionalnej.

Czytaj więcej...

Event promujący ofertę Świętokrzyskiej Kuźni Smaków 23 listopada br. w Gościńcu „Bałtowski Zapiecek”

Event promujący  ofertę Świętokrzyskiej  Kuźni Smaków 23 listopada br.  Gościniec „Bałtowski Zapiecek”

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach  informuje,  że  23 listopada br. w godzinach 12:00 – 15:00 w Gościńcu „Bałtowski Zapiecek” odbędzie się event promujący ofertę Świętokrzyskiej Kuźni Smaków. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Udział w wydarzeniu tylko na zaproszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny:     Teresa Wąsik, tel. kom.: 507 111 245
                                                                 Anna Michalska, tel. kom.:  693 418 666

                                                                                                                                      Do pobrania:
                                                                                                                Zaproszenie "Świętokrzyska Kuźnia Smaków" - event 2016

Uczestnicy projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków z wizytą na Lubelszczyźnie

Uczestnicy seminarium - dziedzictwo kulturowe w WąwolnicyW ramach projektu  Świętokrzyska Kuźnia Smaków  od 7 do 9 czerwca br. 56 osób z powiatów: kieleckiego, ostrowieckiego, opatowskiego i sandomierskiego,  w tym liczna grupa członków szlaku ŚKS  gościła z wizyta studyjną na Lubelszczyźnie. Organizatorem wyjazdu był Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach a gospodarzem pobytu na Lubelszczyźnie Fundacja „Przyroda – Tradycja – Ludzie” oraz Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” w Kośminie (gmina Żyrzyn).

Czytaj więcej...